Dzięki tegorocznej edycji BIOEXPO Warsaw impreza weszła na nowy poziom: z wydarzenia, które konsolidowało branżę i stanowiło przegląd najnowszych trendów, stało się także miejscem, w którym tworzy się przyszłość branży ekologicznej 

“Kiedy nadeszła pandemia, wielu zwątpiło w branżę expo” — mówił podczas otwarcia BIOEXPO Warsaw Tomasz Szypuła, prezes Ptak Warsaw Expo. “My jednak wiedzieliśmy, że gdy minie trudny czas, wrócimy, bo będziemy potrzebni naszej gospodarce jak nigdy wcześniej”. I dodał, że to już czwarta impreza organizowana jesienią przez to największe centrum targowo-kongresowe Europy Środkowo-Wschodniej. 

I rzeczywiście, zainteresowanie Międzynarodowymi Targami Żywności i Produktów Ekologicznych przeszło najśmielsze oczekiwania. Dane mówią same za siebie: podczas imprezy zaprezentowało się setki wystawców, odwiedziło ją zaś tysiące osób. Na szczęście hala, w której odbyły się targi, była przygotowana do przyjęcia tak wielu zainteresowanych. Przestronne stoiska, szerokie ciągi komunikacyjne, liczne punkty do dezynfekcji dłoni, a także obowiązek noszenia maseczek – wszystko to przełożyło się na komfort uczestników. 

Chociaż bezpieczeństwo stało na pierwszym miejscu w priorytetach organizatorów, Ptak Warsaw Expo zadbał również o aspekt wizualny imprezy. “Nie może być inaczej” — mówiła dyrektorka targów Alicja Płatek. “Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmiało >>jesień jest nową wiosną<<. Chodziło oczywiście o to, żeby nasze jesienne targi były dla branży tym, czym wiosna jest dla roślin — czynnikiem pobudzającym do wzrostu. Chcieliśmy, aby ta idea znalazła odzwierciedlenie na hali wystawienniczej. Stąd piękne, kolorowe stoiska, którymi wszyscy byli zachwyceni”. 

Co jeszcze zapamiętamy z tegorocznej imprezy? Na pewno premierę produktu, którego nikt wcześniej w Europie nie stworzył (chodzi o Zakwas z nukleotydami, przygotowany przez gdańską manufakturę Zakwasownia) oraz wizytę Karola Okrasy. Ten jeden z najpopularniejszych szefów kuchni w Polsce, goszcząc na stoisku Farmy Świętokrzyskiej, przygotowywał na oczach odwiedzających potrawy sporządzone z ekologicznych produktów i przetworów.  

W ramach Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych odbyły się również dwa niezwykłe wydarzenia towarzyszące: Organic Food Conference oraz Kongres BIOEXPO. Podczas tych branżowych sympozjów można było usłyszeć m.in. o wyzwaniach stojących przed rynkiem bio, certyfikowaniu produktów, a także konwersji na rolnictwo ekologiczne.  

Warto w tym miejscu odnotować słowa dyrektora IFOAM Organics Europe Eduardo Cuoco, który zwrócił uwagę na doniosłość wydarzeń edukacyjnych targów BIOEXPO. “Właśnie teraz w Parlamencie Europejskim trwa dyskusja o przyszłości branży ekologicznej” — mówił. “Dzięki temu, że nasza konferencja jest transmitowana online, najważniejsze osoby, decydujące o kształcie unijnego rynku bio, będą bacznie przyglądać się Warszawie i słuchać naszych rozmów”.  

Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych okazały się więc nie tylko szansą na poznanie rynkowych nowości, spotkanie z liderami i influencerami, a także nawiązanie intratnych kontaktów. BIOEXPO Warsaw stały się w tym roku także miejscem tworzenia przyszłości rynku eko. 

Więcej informacji o targach (m.in. relacje z poszczególnych dni imprezy oraz zapowiedź kolejnej edycji) znajdziecie na stronie: BioExpo Warsaw – Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych.