Milowy krok w rozwoju OZE. Sukces trzeciej edycji Solar Energy Expo

Jest jedno wydarzenie w Polsce, które skutecznie integruje inwestorów zainteresowanych budową farm fotowoltaicznych i przedsiębiorców poszukujących innowacji w temacie alternatywnych źródeł energii z cenionymi w kraju i za granicą producentami paneli słonecznych oraz dostawcami systemów magazynowania energii. To Solar Energy Expo, którego trzecia edycja odbyła się w Ptak Warsaw Expo w dniach 16-18 stycznia 2024 roku.

Nowy Rok to nowe możliwości dla branży odnawialnych źródeł energii. To kolejne szanse pozyskania dofinansowania magazynów energii oraz nabory na OZE w ramach Funduszy Europejskich. Analizy wskazują, że to opłacalny kierunek. W 2023 roku transformacja energetyczna nabrała tempa. Prawie 24 procent polskiej produkcji pochodziło ze źródeł odnawialnych i ta tendencja będzie rosła również i w 2024. To więc odpowiedni moment, by dyskutować o rozwoju w branży i inwestycjach. Taki dialog miał miejsce podczas Solar Energy Expo, które odbyło się w styczniu w Ptak Warsaw Expo.

Solar Energy Expo - spotkanie ze ekspertami dla specjalistów

Trzecia edycja Solar Energy Expo zgromadziła 17 862 uczestników i 270 wystawców. Po raz kolejny wydarzenie odnotowało więc znaczący wzrost frekwencji, stając się jednym z liderów dyskusji o zmianach i perspektywach OZE w Polsce.

W wymienionym gronie znaleźli się wyłącznie specjaliści otwarci na nowe możliwości rozwoju w biznesie. Inwestorzy nastawieni na lokowanie kapitału w odnawialnych źródłach energii podczas wydarzenia mogli poznać oferty wiodących producentów i dystrybutorów między innymi paneli słonecznych i modułów fotowoltaicznych, systemów magazynowania energii, technologii związanych z energetyką słoneczną,    systemów zarządzania energią, turbin wiatrowych i innych urządzeń do wytwarzania energii odnawialnej czy też rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej. Poznali również dostawców technologii zeroemisyjnych.

Szeroko przedstawione zostały możliwości fotowoltaiki, elektrowni słonecznych, technologii solarnych, pomp ciepła, magazynów energii, technologii pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych, elektromobilności i EV.

PIME ENERGY STORAGE SUMMIT 2024 i pozostała oferta edukacyjna Solar Energy Expo

Istotnym elementem każdego wydarzenia organizowanego w Ptak Warsaw Expo jest edukacja. Podczas Solar Energy Expo realizowana była ona na trzech płaszczyznach. Jedną z nich był PIME Energy STORAGE SUMMIT 2024 poświęcony tematyce polityki energetycznej, finansowania inwestycji w magazyny energii i OZE, a także polityce regulacyjnej w obszarze magazynowania energii, magazynom energii cieplnej i chłodu, czy technologii magazynowania wodoru. Rozważaniom branżowych ekspertów towarzyszyły panele dyskusyjne, pozwalające na uzyskanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań.

Podczas Solar Energy Expo odbyła się również konferencja „OZE – remedium na wyzwanie jutra”. Podczas niej poruszone zostały tematy elektromobilności, elektrowni fotowoltaicznych w przestrzeni miejskiej, nowych rozwiązań prawnych, wspierających efektywną gospodarkę energetyczną i rozwój OZE (linia bezpośrednia i cable pooling), usług elastyczności i magazynowania energii oraz monitoringu stanu elementów infrastruktury energetycznej przy pomocy włókien światłowodowych.

W czasie wydarzenia można było również zaznajomić się z „Prezentacjami i Trendami wystawców”, czyli cyklem prelekcji przeprowadzanych przez przedsiębiorców. Swoje rozwiązania zaprezentowali efines.pl, TECNA, Prosat, UMOYA ENERGY CUNSULTING, CF Energy GmbH, SolarEdge Polska, ASSETIN, Enspo i SOLARSTOP.

Trzy dni Solar Energy Expo pozwoliły więc na przeprowadzenie wartościowego networkingu, zdobycie leadów, poszerzenie bazy kontaktów biznesowych, a także przeprowadzenie aktualizacji wiedzy branżowej. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 14-16 stycznia 2025 roku.