XPlanar - lewitujący transport na Warsaw Industry Week

Nadchodzi rewolucja transportu w przemyśle. Podczas V edycji Warsaw Industry Week, które odbędą się w dniach 8-10 listopada 2021 w Ptak Warsaw Expo, firma Beckhoff zaprezentuje najnowszy, innowacyjny system transportowy – XPlanar.

W trakcie Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych w Ptak Warsaw Expo swoją ofertę przedstawi firma Beckhoff, specjalizująca się w realizacji i wdrażaniu otwartych systemów automatyki. Bekhoff to uznana marka, współpracująca z partnerami na całym świecie – obecna w 75 krajach, na wszystkich kontynentach.

Najnowszy system transportowy – XPlanar, który będzie można zobaczyć na stoisku firmy Beckhoff w trakcie targów Warsaw Industry Week, to innowacyjne rozwiązanie, rozpoczynające nową erę w transportowaniu obiektów. XPlanar łączy zalety konwencjonalnego podejścia i dodaje efekt swobodnego przepływu produktów. W efekcie oferuje szeroką gamę nowych funkcji obsługi produktów w obrębie jednej maszyny lub pomiędzy kilkoma maszynami. Podobnie jak w przypadku autonomicznych pojazdów, użytkownik korzysta ze swobody dowolnego przemieszczania nośników. Co istotne – pojedyncze towary mogą być transportowane w dowolne miejsce, po dowolnej trajektorii.

XPlanar splata elastyczność z dynamiką znaną z silników liniowych, przez co oferuje bezkonkurencyjną optymalizację czasu cykli produkcyjnych, między innymi poprzez koncepcję pozycjonowania produktu także w trakcie przetwarzania. Zastosowanie lewitujących paletek transportowych, które zastępują wszystkie mechaniczne elementy – drastycznie zmniejsza koszty samej aplikacji oraz jej późniejszej konserwacji, a wykorzystanie aż sześciu stopni swobody umożliwia znaczne uproszczenie mechaniki poszczególnych etapów produkcji.

Innowacyjna technologia

Fenomen rozwiązania, jakie proponuje Beckhoff, stanowi fakt, że paletki transportujące produkty latają nad specjalnymi płytkami, które są nieodzownym elementem systemu. Pozwala na to siła elektromagnetyczna, która utrzymuje stałą odległość między paletkami a podłożem, tak, aby platformy mogły swobodnie się przemieszczać, bez zahaczania o ziemię. Płytki można układać w dowolnej konfiguracji, dzięki czemu istnieje możliwość elastycznego zainstalowania ciągu komunikacyjnego, przy czym oprogramowanie umożliwia nieustanną optymalizację ścieżki transportu. Fakt, że technologia opiera się na sile elektromagnetycznej pozwala na poruszanie się paletek po ścianach i suficie.

Paletki charakteryzują się pełną mobilnością. Za ich pomocą istnieje możliwość ważenia oraz podnoszenia i opuszczania transportowanych obiektów w zakresie 5 milimetrów, a zdolność platform do wykonania pełnego obrotu ułatwia ich odpowiednie ustawienie. Co więcej, każda pojedyncza platforma może być oddzielnie napędzana, co daje możliwość ustawienia osobnej prędkości jednego pojazdu.

Największa prędkość, z jaką mogą przemieszczać się platformy to 4 m/s, natomiast stopień obciążenia zależy od wielkości paletki. W ofercie Beckhoff przewiduje kilka wariantów. Najmniejszy rozmiar to 95 x 95 x 12 mm, a największy 275 x 275 x 12 mm. Największa z platform jest w stanie udźwignąć produkt o wadze 6 kilogramów, przy czym platformy można łączyć w grupy, co pozwala na zwiększenie możliwość w zakresie udźwigu.

Zachowaj czystość w fabryce

Stopień wychylenia platformy podczas poruszania się wynosi do 5 stopni, co pozwala na bezpieczne transportowanie za ich pomocą cieczy, bez ryzyka zachlapania podłoża. Oprócz niskiego poziomu wychylenia, zachowaniu czystości sprzyja zdolność poziomowania się paletek i brak emisji cząsteczek, jak również wyeliminowanie gwałtownych ruchów i szarpnięć, które powodują rozlanie, bądź rozsypanie produktów. Z racji tego, że platformy nie dotykają ziemi – nie istnieje także ryzyko rozprzestrzeniania zanieczyszczeń po fabryce. Podłoże, nad którym lewitują platformy, może być pokryte: łatwym do czyszczenia szkłem, materiałem ze stali nierdzewnej wykonanej w sposób higieniczny, bądź wykończeniem plastikowym.

Innowacyjny system XPlanar oferuje szeroki zakres zastosowań, a także gwarantuje zwiększenie wydajności linii produkcyjnej oraz skrócenie czasu produkcji.

Oprócz paletek i modułów napędowych jedynym komponentem wymaganym do działania jest komputer przemysłowy Beckhoff z oprogramowaniem TwinCAT 3 i przewód EtherCAT. System czasu rzeczywistego TwinCAT pracuje jako kontroler ruchu lewitujących paletek i zapobiega kolizjom między nimi.

Więcej informacji: https://www.beckhoff.com/pl-pl/products/motion/xplanar-planar-motor-system/xplanar-planar-motor-system.html