“Postawiliśmy sobie za cel stworzenie targów, które skonsolidują branżę oraz umożliwią dyskusję o tym, jak wykorzystać tendencje wzrostowe na rynku eko” — mówi opiekunka BIOEXPO Warsaw Alicja Płatek 

Już za chwilę, bo między 30 września a 2 października, trzecia edycja BIOEXPO Warsaw. Czy jest sens organizować targi w tych trudnych czasach, na których wyraźne piętno odcisnęła pandemia? 

Ależ oczywiście! Tym bardziej, że według szacunków ekspertów, zaobserwowana przed wybuchem pandemii tendencja wzrostowa na rynku ekologicznym utrzymała się lub nawet wzrosła. Zaczęliśmy bowiem dbać nie tylko o to, by spożywane przez nas produkty w pozytywny sposób wpłynęły na zdrowie (np. odporność), ale także aby pochodzące z gospodarstw domowych odpadki nie niszczyły ekosystemu, tak potrzebnego, byśmy mogli cieszyć się długim i zdrowym życiem. 

Czym tłumaczy pani wzrost tego typu troski? 

Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze gospodarki oraz podejście do sposobu życia wielu konsumentów. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy częścią większej całości, i że nasze jednostkowe wybory mają wpływ na innych. Zaczęło się to przekładać nie tylko na dbanie o bezpieczeństwo w miejscach publicznych, ale także na odpowiedzialny sposób codziennego życia. Co ciekawe, życia w stylu eko właśnie. 

A więc branża eko nie musi się niczego obawiać? 

Nie powinna się “obawiać”, co nie zmienia faktu, że powinna trzymać rękę na pulsie, cały czas się rozwijając. Należy bowiem pamiętać, że mimo zadowalających danych o stanie branży eko w czasach pandemii, udział certyfikowanych produktów w kontekście różnych sektorów gospodarki jest nadal bardzo niski.  

I tu z pomocą przychodzą targi, które organizuje Ptak Warsaw Expo… 

Dokładnie. Jako organizatorzy BIOEXPO Warsaw, najważniejszych targów tego typu w Polsce, stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem. Otóż postawiliśmy sobie za cel stworzenie wydarzenia, które z jednej strony skonsoliduje wciąż małą branżę i umożliwi jej przedstawicielom rozwój, z drugiej zaś pozwoli na dyskusję o tym, jak wykorzystać wzrost świadomości bycia eko, odnotowany wśród konsumentów w czasach pandemii. Dlatego też oprócz tradycyjnych targów organizujemy ważne, opiniotwórcze wydarzenia towarzyszące o profilu edukacyjnym: Organic Food Conference oraz Kongres BIOEXPO. 

To już trzecia edycja imprezy. Jakie były jej początki? Skąd pomysł targów? 

Ptak Warsaw Expo, organizator BIOEXPO Warsaw, jest liderem na rynku targowo-konferencyjnym, zawsze więc stawiał sobie śmiałe wyzwania. Kiedy organizowaliśmy pierwszą edycję Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych, wiele osób dziwiło się, czy jest to opłacalne i potrzebne. Tymczasem dla nas było czymś oczywistym, że w przedsiębiorcach branży eko tkwi ogromny potencjał, który powinniśmy wspierać. Rozwój tego sektora w ciągu ostatnich lat pokazał dobitnie, także sceptykom, że się nie myliliśmy. 

Czego możemy się spodziewać, odwiedzając Ptak Warsaw Expo na przełomie września i października? 

Obecnie, w przeddzień trzeciej edycji BIOEXPO, odczuwamy dumę, iż zapraszamy na targi branży, w której rozwoju mieliśmy swój skromny, lecz ważny udział. Potwierdzeniem tego niech będą dane: liczba wystawców i odwiedzających targi rośnie z roku na rok, podobnie jak zainteresowanie mediów, nie tylko specjalistycznych. Naszym partnerem głównym jest sieć sklepów LIDL, strategicznym zaś Polska Izba Żywności Ekologicznej. Mamy ponad 200 wystawców z 14 krajów Europy i świata, w tym m.in. Bułgarii, Szwecji, Włoch, Hiszpanii oraz Peru. 

Można więc powiedzieć, że zaufanie, którym obdarzyliście branżę eko, wraca do Ptak Warsaw Expo? 

Mam taką nadzieję! Rzeczywiście, zaufało nam wiele osób, firm i instytucji, a my zrobiliśmy wszystko, aby tego zaufania nie zawieść. I zrobimy jeszcze więcej, co może sprawdzić każdy, kto odwiedzi BIOEXPO Warsaw między 30 września a 2 października. Serdecznie zapraszam, w imieniu całego zespołu, miłośników zdrowego stylu życia i przyjaciół branży eko. A także sceptyków — na wszystkich czeka mnóstwo niespodzianek!  

Więcej informacji o BIOEXPO Warsaw: BioExpo Warsaw – Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych