Warsaw Pack: UE ogranicza plastik w produkcji opakowań. Jakie zmiany czekają sektor FMCG?

Czy do 2030 roku wszystkie plastiki będą nadawały się do recyklingu lub ponownego użytku? Ten ambitny cel stawia sobie Komisja Europejska, która chce, by przemysł był bardziej innowacyjny i nie zależał w większości od źródeł paliw kopalnych. O strategiach dotyczących plastiku podyskutują uczestnicy konferencji podczas tegorocznej odsłony Warsaw Pack.

Problem jest ogromny, co doskonale pokazują statystyki przytoczone w raporcie “A European Strategy for Plastics in a Circular Economy”. Aż 25,8 milionów ton plastikowych odpadów generują kraje Unii Europejskiej. Spośród nich zaledwie 30% trafia do recyklingu. Poza tym plastikowe odpady nie służą klimatowi naszej planety – wskutek ich przetwarzania emitowanych jest blisko 400 milionów ton gazów cieplarnianych. Tworzywa sztuczne są również zagrożeniem dla gatunków zamieszkujących oceany – od 5 do 13 milionów ton plastików trafia właśnie do nich. Oznacza to, że rybacy z UE tracą co roku 1% swoich przychodów.

Sektor produkcji plastiku zatrudnia w Unii 1,5 miliona osób. W 2015 roku wygenerował aż 340 miliardów euro obrotu. Nie ulega więc wątpliwości: aby przetrwać na rynku, musi się rozwijać, a przy tym w większym stopniu zatroszczyć się o środowisko. Zawarcie tego w modelu biznesowym należy uznać jako szansę. Obecnie wytworzony już plastik wykorzystuje się w niewielkiej skali, przez co traci się od 70 do 105 miliardów euro potencjalnych korzyści. Komisja Europejska koncentruje się na lepszym projektowaniu produktów i stworzeniu jasnych przepisów, w jaki sposób firmy powinny wykorzystywać materiały biodegradowalne. Unijni eksperci chcą też zmierzyć się z problemem mikroplastiku i pomóc w wykreowaniu rynków dla poddawanego recyklingowi plastiku.

Na wspieranie badań i rozwoju w powyższych sektorach UE wydała już ponad 250 milionów euro. Do końca przyszłego roku właściciele firm będą mogli skorzystać z kolejnych 100 milionów w ramach programu Horizon 2020. Czy fundusze pomogą również przedsiębiorcom z Polski, którzy są gotowi na wprowadzenie innowacji przyjaznych środowisku?

W najbliższych latach sektor FMCG musi przygotować się na zmiany

Już w zeszłym roku sporo zmieniło się w sprawie gospodarowania odpadami i efektywnego wykorzystywania surowców naturalnych. Poza strategią dotyczącą tworzyw sztucznych przedstawiono projekt dyrektywy Single Use Plastic, która zakazuje m. in. stosowania plastikowych sztućców, talerzy, słomek, mieszadeł do napojów, wacików i pałeczek do balonów. W konsekwencji muszą być one produkowane z surowców przyjaznych środowisku. Unijni politycy zaimplementowali też pakiet dyrektyw dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jakie inne zmiany w przyszłości będzie musiał wprowadzić sektor FMCG, by dostosować się do nowych regulacji? Od 2021 roku w UE nie będzie można używać jednorazowych styropianowych pojemników na żywność i kubków (EPS). Trzy lata później wszystkie zakrętki i zamknięcia plastikowych butelek do 3 litrów będą musiały być na stałe do nich przytwierdzone. Kolejne regulacje wejdą w życie kilka miesięcy później. UE ustaliła, że zakrętki i zamknięcia mają być w wykonane w minimum ¼ z materiału pochodzącego z recyklingu. Do recyklingu ma trafić też więcej butelek (77% do 2025 r., 90% w 2029 r.), a producenci mają pokryć koszty oczyszczania środowiska z zanieczyszczeń, jakie powoduje stosowanie jednorazowych tworzyw sztucznych – dotyczy to również filtrów papierosowych.

Eksperci przyznają, że największym wyzwaniem będzie obowiązek przytwierdzania nakrętek do butelek na stałe. W efekcie trzeba zmodyfikować cały system projektowania opakowań. Zmiana linii nalewowych wiąże się z ogromnymi inwestycjami zarówno po stronie producentów opakowań jak i całej branży napojowej. Nie bez znaczenia pozostają kwestie dotyczące bezpieczeństwa opakowań.

Chorwacja: plaże pełne plastiku, igieł i zużytego sprzętu medycznego. Zanieczyszczenia przypłynęły z Albanii

Czy zmiany przepisów ograniczą zanieczyszczenia w środowisku naturalnym? O tym, że z problem daje się we znaki, nie trzeba przekonywać. W połowie lutego Internet obiegły zdjęcia chorwackiej plaży w Dubrowniku, która dosłownie tonęła w śmieciach. Aż kilka ton plastikowych odpadów pojawiło się w przeddzień festiwalu św. Błażeja, podczas którego władze miasta organizują wiele imprez i wydarzeń kulturalnych. “To nie pierwszy raz, gdy Chorwacja musiała stawić czoła problemowi zanieczyszczeń na wybrzeżu” – donosi serwis “Dubrovnik Times”. W maju 2018 roku plaże były pełne plastiku, igieł i zużytego sprzętu medycznego. Śmieci miały pojawić się za sprawą silnego, południowego wiatru. Do Dalmacji przypłynęły one aż z Albanii. Czy można skutecznie rozwiązać ten problem? Skutki tego zjawiska można by niemal całkowicie ograniczyć, gdyby Albańczycy lepiej dbali o środowisko. Tamtejszy rząd już od lat jest krytykowany za to, że nie potrafi zbudować krajowego systemu zarządzania odpadami i wdrożyć strategii recyklingowej.

Debaty i prelekcje z udziałem ekspertów na Warsaw Pack 2019

Przyszłość opakowań w kontekście zmian prawa unijnego to jeden z tematów, który pojawi się podczas konferencji “Opakowania w obiegu zamkniętym – Jakich opakowań szuka przemysł?”. W Ptak Warsaw Expo debatować będą właściciele największych firm z branży opakowań, specjaliści ze środowisk akademickich i przedstawiciele sieci handlowych. Wśród tematów, które poruszą eksperci, są m. in. biotworzywa, bezpieczeństwo opakowań w gospodarce w obiegu zamkniętym, design opakowań, możliwości i trudności w recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych z HDPE i PP oraz dialog uczestników łańcucha opakowań.

Konferencja “Opakowania w obiegu zamkniętym – Jakich opakowań szuka przemysł?” już 6 marca od godz. 10:30 do 15:30 podczas targów Warsaw Pack 2019. Szczegółowy program wydarzenia na: www.warsawpack.pl/konferencja-rekopol.

Materiały publikowane na stronie warsawexpo.eu dostępne są do bezpłatnej publikacji. Jako ich źródło prosimy podać: Ptak Warsaw Expo
2019-03-05T15:39:03+00:00 05.03.2019|