Trendy w gastronomii na 2023 rok

Amerykański rynek gastronomiczny odnotowuje wzrost sprzedaży, choć głównie dzięki podwyżkom cen. QSR Magazine zauważa, że przystępny luksus, jaki oferują restauracje, pozostaje niezmieniony. W Polsce rynek gastronomiczny jest jeszcze w fazie odbudowy po pandemii, jednak branża już „odrobiła lekcję” i wprowadza nowe rozwiązania, aby optymalizować działalność lokali. W 2023 roku restauratorzy mogą spodziewać się kontynuacji trendów związanych z optymalizacją procesów oraz innowacji, które dadzą gościom poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy i relaksu. Warto zwrócić uwagę na trendy gastronomiczne związane z zieloną kuchnią, opartą na lokalnych i ekologicznych składnikach, oraz na rozwiązania związane z dostawą jedzenia i zdalnym zamawianiem.

Comfort foods

W nadchodzącym roku trendem w gastronomii będzie poszukiwanie nowych smaków i form serwowania potraw, takich jak comfort foods. Jednym z przykładów jest rosnąca popularność kanapek z kurczakiem, które będą oferować jeszcze więcej smaków, tekstur i składników. Innym trendem jest rosnąca popularność zdrowszych alternatyw dla fast foodów, takich jak wrapy oraz hiszpańskie tapas, które będą dostępne do zabrania ze sobą.

Gost kitchens

W 2023 roku prognozuje się, że coraz więcej restauracji będzie inwestować w tak zwane „ghost kitchens”, czyli kuchnie tylko do przygotowywania zamówień online. Wirtualne restauracje pozwalają na ograniczenie kosztów, takich jak czynsz, wyposażenie czy zatrudnienie personelu, przez co są bardziej opłacalne niż tradycyjne lokale. W dobie rosnącej popularności zamawiania jedzenia przez internet, rozwój „ghost kitchens” jest uważany za kluczowy dla utrzymania się na rynku gastronomicznym.

Dual branding

Innym interesującym trendem w gastronomii jest połączenie dwóch różnych marek w jednym lokalu. Dual branding polega na tym, że w jednej restauracji mogą funkcjonować dwa różne koncepty gastronomiczne, co pozwala na rozszerzenie oferty i zwiększenie atrakcyjności dla różnych grup klientów. Polski startup Rebel Tang idzie jeszcze dalej, oferując gotowe marki casual dining, które mogą być wykorzystywane przez innych przedsiębiorców w swoich lokalach.

Aplikacje

Aplikacje stają się coraz ważniejsze w branży gastronomicznej, dlatego też wiele restauracji decyduje się na ich wykorzystywanie. Aplikacje do rezerwacji stolików pozwalają na łatwiejsze zarządzanie zasobami i zwiększanie liczby rezerwacji. Aplikacje zakupowe pozwalają na zamawianie jedzenia w niższych cenach, a także zwiększają efektywność zatrudniania pracowników. Dzięki aplikacjom restauracje mogą również promować się i otrzymywać opinie od klientów. Warto pamiętać, aby zadbać o wysokiej jakości sieć wifi na terenie restauracji, także w ogródku, aby umożliwić klientom korzystanie z aplikacji.

Powrót do klasyki

Coraz częściej widzimy powrót do klasycznych smaków i potraw tworzonych według tradycyjnych przepisów kulinarnych, jednak nie jest to już tylko przejaw tradycjonalizmu. Ludzie chętnie eksperymentują z tymi smakami, przygotowując je na różne sposoby, także poza okresami świątecznymi. Według badań przeprowadzonych przez WGSN, aż 46% Polaków przyznaje się do spożywania tradycyjnych potraw nie tylko podczas świąt, ale także na co dzień.

Dania wegetariańskie

Coraz więcej Polaków zaczyna się interesować kuchnią roślinną i decyduje się na wybór dań wegetariańskich i wegańskich. Według badań, już 31% Polaków regularnie jada potrawy bezmięsne, a 17% wszystkich zamówień w restauracjach to dania wegetariańskie i wegańskie. Wśród najpopularniejszych potraw tego typu znajdują się: pizza margherita, wegetariańskie sushi oraz sałatka grecka. Co ciekawe, także mięsożercy coraz częściej sięgają po tego typu dania.