AI w branży spawalniczej – ten temat towarzyszył wszystkim uczestnikom debaty, która odbyła się 04 września w Ptak Expo Warsaw podczas Międzynarodowych Targów Weld Tech. Eksperci nie mieli wątpliwości jeśli chodzi o rozwój technologiczny trenów spawalniczych. Sama pasja i zaangażowanie w tej dziedzinie to za mało, rynek jest coraz bardziej wymagający. Brakuje edukacji, pracowników – a sztuczna inteligencja naprawia ten problem.
Ekspertami debaty byli Agnieszka Kiszka, Michał Gąsieniec, Łukasz Malczyk oraz Mateusz Pijanowski, którzy podzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami jak AI wpływa na rozwój branży spawalniczej.
Agnieszka Kiszka – Od niemal 17 lat związana z branżą spawalniczą. Ukończyła Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej. Napisała pracę dyplomową z zakresu technologii laserowych obroniła w Katedrze Spawalnictwa. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w Instytucie Spawalnictwa w Gliwicach w Zakładzie Technologii Zgrzewania i Inżynierii Środowiska. Realizowała prace badawcze związane z technologią zgrzewania z mieszaniem materiału zgrzeiny FSW (friction stir welding), a także ze zgrzewaniem wibracyjnym tworzyw termoplastycznych.
Łukasz Malczyk – przedsiębiorca z ponad 25 letnim stażem, prezes Unii Polskich Przedsiębiorców organizacji skupiającej kilka tysięcy firm z sektora MŚP, wiceprezes Stowarzyszenia Pro.JEKT zajmującego się m.in. pobudzaniem aktywności młodego pokolenia oraz rozwijaniem ich świadomości społecznej i gospodarczej, członek zarządu w Fundacji Ciepły Posiłek wspierającej potrzebujące, biedne i chore dzieci m.in. z domów dziecka, ośrodków opiekuńczo leczniczych, osób w kryzysie bezdomności i zagrożonych ubóstwem, członek rady dietetyki Warszawskiej Uczelni Medycznej.
Michał Gąsieniec – prezes Firmy P.P.H.U. MG OBRÓBKA SKRAWANIEM, która oferuję usługi z zakresu: toczenie, frezowanie, spawanie, cięcie. Regeneracja, modernizacja urządzeń i narzędzi, linii technologicznych to jedno z działań prowadzonych przez MG Obróbka Skrawaniem. Firma zajmuje się obróbką mechaniczną elementów metalowych. Przyjmuje zlecenia na projektowanie i wykonanie kompletnych podzespołów jak również na naprawy, remonty i regeneracje części.
Mateusz Pijanowski, CTO Quantum Neuron, organizacji VentureTech specjalizującej się w rozwiązaniach AI dla biznesu. Ekspert w rozwijaniu nowoczesnej infrastruktury technologicznej AI oraz fine-tuningowaniu modeli językowych, łączy najnowsze technologie, takie jak metoda RAG, bazy wektorowe i LLMy w innowacyjne produkty automatyzujące komunikację, sprzedaż i wsparcie klientów.
Dzięki debacie poruszono wiele tematów z którymi przedsiębiorcy zmagają się w branży spawalniczej. Pytania od publiczności, która chętnie uczestniczyła w dyskusji pokazała jak duże jest zainteresowanie sztuczną inteligencją.