Światowy rynek targów wciąż w rozwoju. Polska liderem wzrostów

Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego jak co roku opublikowało raport dotyczący głównych trendów i zmian w sektorze w ujęciu globalny. W 2018 rynek rósł – jego siłą napędową są te kraje, których gospodarka w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Największe wzrosty w minionych dwunastu miesiącach odnotowała Polska.

Raport „World Map of Exhibition Venues” jest swoistą pocztówką rynku, w precyzyjny sposób przedstawiając zmiany, pokazując tereny, w których zachodzi najbardziej dynamiczny rozwój . Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego z siedzibą w Paryżu (UFI, czyli The Global Association od the Exhibition Industry) dba, by przedstawione i poddawane audytom fakty mogły stanowić obiektywny obraz tego, co w branży najistotniejsze.

Największe wzrosty są odnotowywane we wszystkich krajach, których gospodarka w ostatnich latach rozwijała się, lub wciąż rozwija, najbardziej dynamicznie. Za lidera wzrostów jest tu przedstawiana Polska. Powierzchnia targowa w naszym kraju, mierzona rok do roku, wzrosła z niemal 450 tysięcy metrów kwadratowych do ponad 473 tysięcy metrów kwadratowych. Podawana liczba dotyczy tylko zadaszonej, przystosowanej do organizowania targów przez cały rok, powierzchni. To wzrost o ponad 5,1 procenta.

Patrząc na dłuższą perspektywę czasową wzrosty są jeszcze bardziej imponujące – od 2011 roku dostępna w Polsce powierzchnia targowa zwiększyła się o 75 procent. Stało się tak przede wszystkim ze względu na pojawienie się największego gracza– Ptak Warsaw Expo, który posiada ponad 129 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni targowej w halach netto (czyli po odliczeniu pomieszczeń gospodarczych, magazynków, toalet itd.).

Drugi rok z rzędu Ptak Warsaw Expo utrzymuje pierwsze miejsce w Polsce i jest zdecydowanie największym ośrodkiem targowym w Polsce. Według ostatniego raportu UFI zajmuje wysokie, 32. miejsce na świecie oraz 21. w Europie.
Innymi krajami, które na przestrzeni ostatnich siedmiu lat odnotowały wzrosty w liczbie metrów kwadratowych powierzchni targowej są: Turcja (43 proc), Indie (27,7 proc), Chiny (26,5 proc) Tajlandia (24 proc) Rosja (23,1 %), Brazylia (11,6 proc), Meksyk (10,1 %). Podobnie jak w przypadku Polski wszystko to państwa, które zaliczane są do najszybciej rozwijających się gospodarek świata.

Ciekawostkę może stanowić fakt, że Brexit już widać w branży targowej. Największym przegranym jest bowiem Wielka Brytania, w której powierzchnia targowa spada. Na koniec roku 2015, (czyli poprzedzającego głosowanie nad wyjściem z Unii Europejskiej), według danych UFI wynosiła ponad 702 metrów kwadratowych. W ostatnim raporcie mówi się już tylko o 648 metrach kwadratowych. To jedyny tak wyraźny spadek wśród grupy piętnastu krajów. W ciągu 3 lat spadek wyniósł ponad 7,7 procenta.

Niewielki, symboliczny spadek zanotowały także Niemcy (o 0,1 proc w ciągu siedmiu lat). Pozostają oni jednak na pierwszym miejscu w regionie i trzecim na świecie pod względem łącznej liczby powierzchni targowej (patrz tabela poniżej). Polska jest w tej klasyfikacji 15 krajem na świecie i dziewiątym w Europie.

Tendencja światowa jest jasna: wielkie targi stają się jeszcze większe, a przyciągając coraz to nowych partnerów ze swych regionów odgrywają z roku na rok coraz bardziej znaczącą rolę Liczba miejsc, które oferują powierzchnię wystawienniczą przekraczającą 100 tys. m 2 wzrosła w ciąg ostatnich siedmiu lat z 48 do aż 62 (wzrost o 29 procent).
Kraje z największą powierzchnią targową:

  • USA – 6, 850 tys m 2
  • Chiny – 5,753 tys m 2
  • Niemcy – 3,228 tys m 2
  • Włochy – 2,293 tys m 2
  • Francja – 2,245 tys m 2
  • Hiszpania – 1,526 tys m 2
  • Kanada – 840 tys m 2
  • Brazylia – 788 tys m 2
  • Rosja – 768 tys m 2
  • Holandia – 709 tys m 2
  • Wielka Brytania – 648 tys m 2
  • Turcja – 602 tys m 2
  • Szwajcaria – 495 tys m 2
  • Meksyk – 480 tys m 2
  • Polska – 473 tys m 2

Raport „World Map of Exhibition Venues”

Materiały publikowane na stronie warsawexpo.eu dostępne są do bezpłatnej publikacji. Jako ich źródło prosimy podać: Ptak Warsaw Expo
2019-03-08T13:58:07+00:00 08.02.2019|