Podsumowanie pierwszej edycji targów gastronomicznych Warsaw Gastro Show 2016

Oferta ponad 250 wystawców – dostawców żywności i napojów oraz producentów sektora HoReCa, a także degustacje żywności, pokazy kulinarne, spotkania z najlepszymi kucharzami oraz kulinarne konkursy. Te i wiele innych atrakcji czekało na gości I Międzynarodowych Targów Gastronomicznych Warsaw Gastro Show, które odbyły się w dniach od 27 do 29 października 2016 r. w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie koło Warszawy.

Tysiące gastronomicznych produktów

Targi Gastronomiczne Warsaw Gastro Show były wielkim centrum prezentacji ofert producentów i dystrybutorów sprzętu oraz wyposażenia skierowanego do sektora HoReCa, a także dostawców żywności i napojów. Podczas imprezy swoją ofertę zaprezentowało ponad 250 wystawców. Spośród zgłoszonych przez nich produktów specjalna komisja wyłoniła laureatów Konkursu na Najlepszy Produkt Targów „Gastronomiczny Przebój Roku 2016”. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wystawców. W kategorii „Produkt spożywczy” nagrody odebrali: Mondalis Kawa Kolumbijska, za „Kawę Kolumbijską Mondalis”, De Care, za mąkę kokosową i Stewiarnia, za ciasteczko z orzechów nerkowca 35g. W kategorii „Urządzenie dla gastronomii” nagrody otrzymali: Bolarus, za szafę chłodniczą, Bravilor, za warnik do wody, Dora Metal, za “Koncept Bar Line”, Koree, za „Ekspres la marzocco model linea PB z systemem Auto Brew Ratio”, Endurance Sp. z .o. o. za „System automatycznego serwowania soków i napojów Nektar Natura”, Gel Matic Polska, za „Maszynę do lodów spin etoile gel” oraz Hert Sp. z o.o. Sp. k., za zmywarkę przetokową do mycia koszy. Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, dlatego oprócz nagród komisja przyznała również wiele wyróżnień.

Spotkania z gwiazdami kuchni

Impreza obfitowała w liczne pokazy kulinarne. Jak przygotować dania na bazie rodzimych produktów zaprezentował znany kucharz Karol Okrasa. Kris Basznianin przedstawił pokaz nowoczesnej kuchni skandynawskiej z naciskiem na ekologię oraz totalne wykorzystanie produktów, a Kevin Aiston pokaz gotowania świeżej, brytyjskiej jagnięciny. „Co jedzą Polacy z Internetu?” pokaz kulinarny Grzegorza Ostrowskiego z portalu MniamMniam.pl, odbył się tuż po oficjalnym otwarciu targów. Za prezentację kuchni wegetariańskiej odpowiadał Jan Kuroń, etniczne smaki pokazał Joseph Seleetso, a domową kuchnię Jola Caputa – autorka popularnego bloga przepisyjoli.com. Na scenie pojawiła się także Ania Starmach, która zaprezentowała ciekawe sposoby przygotowywania deserów oraz Ewa Wachowicz – autorka programu telewizyjnego „Ewa gotuje”.

Pokazy kulinarne i prezentacje żywności ze wszystkich stron świata

Na odwiedzających czekały smaki ze wszystkich stron świata. Wystawcy pokazali swoje najlepsze specjały – od produktów świeżych po przetwory. Nie zabrakło też produktów regionalnych oraz tych z segmentu Eko. Na scenie smaki Kolumbii promowała Ginneth Millan Ramirez, a także Piotr Pociask, który reklamował kolumbijską kawę. Na targach odbyła się również prezentacja win: włoskich, rumuńskich, węgierskich, chorwackich, niemieckich, austriackich, francuskich, hiszpańskich, gruzińskich portugalskich oraz polskich. Na stoisku firmy Menu Italia można było degustować specjały prosto z Włoch: sery, szynki, oliwy, oliwki, kapary, karczochy i wspaniałe piwa, wina i likiery, a także cudowną, prawdziwie mocną i aromatyczną kawę. Pyszne makarony przygotowały szefowe kuchni: Liliana Filipiak i Cristina Catese. Na stoisku firmy Cominport odbył się niezwykły pokaz rozbioru wielkiego tuńczyka błękitnopłetwego. Można było także spróbować świeżego sushi,  przygotowanego z mięsa tej ryby.

Targi były świętem dla miłośników kawy i herbaty. W strefie szkoleń firmy IGT odbyło się m.in. szkolenie baristyczne „Espresso bez tajemnic”, a na stoisku ŁYCZEK HERBATY pokaz – ceremonia parzenia herbaty. Firma Er-de zorganizowała degustację włoskiej kawy oraz czekolady na gorąco. Nie zabrakło również degustacji lodów naturalnych na stoisku GELMATIC. Dzięki firmom  Koree Sp. z o.o. oraz Colours of Coffee goście targów mieli okazję obserwowania pracę  najlepszych baristów w Polsce, a także wziąć udział w szkoleniach i konkursach z zakresu parzenia kawy.

Strefa Ucznia na Warsaw Gastro Show

Targi gastronomiczne odwiedzili też uczniowie i nauczyciele szkół gastronomicznych i hotelarskich. Specjalnie z myślą o nich przygotowano Strefę Ucznia, gdzie przez wszystkie trzy dni targów odbywały się wykłady i pokazy. Uczniowie wzięli również udział w konkursie kulinarnym o Puchar Polski Szkół Gastronomicznych 2016 – „Uczeń na medal”. Obok firmy PTAK S.A., współorganizatorem Konkursu było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni. Zawodnicy podczas Konkursu przygotowywali zupę oraz danie główne z produktów wyselekcjonowanych przez organizatorów. Na targach pojawili się również kucharze z kadry narodowej Polski juniorów, którzy przywieźli srebrny i brązowy medal z kulinarnej rywalizacji podczas Olimpiady Kulinarnej w Erfurcie 2016.

Kucharze, kelnerzy i blogerzy w akcji

I Międzynarodowym Targom Gastronomicznym Warsaw Gastro Show towarzyszyły też emocje związane z I Ogólnopolskim Konkursem Kuchni Włoskiej „Menu Italia 2016”. Celem przedsięwzięcia było wyłonienie kulinarnych „perełek” wśród kucharzy restauracji i hoteli, specjalizujących się w kuchni włoskiej oraz uczniów szkół gastronomicznych. Pierwsze miejsce zdobył zespół Łukasz Lewandowski i Łukasz Bień z Restauracji Trattoria La Fortuna z Gdyni, drugie – Paulina Karaluch i Dawid Trafalski z Technikum Gastronomiczno – Hotelarskiego Nr 1 w Warszawie, a trzecie miejsce przypadło ex aequo Adrianowi Leglerowi i Przemkowi Łyszkowskiemu z Hotelu Windsor Palace Conference Center w Jachrance oraz Ernest Ziemba i Grzegorz Zych z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Prof. Eugeniusza Pijanowskiego z Warszawy.

Odwiedzający mogli podziwiać również rywalizację kulinarnych blogerów – trzecią edycję „BlogerChef Warsaw Fusion Gastro Show”. Uczestników oceniali znani blogerzy oraz przedstawiciele sponsorów. Zwycięzcą konkursu została Małgorzata Ostrowska –  autorka bloga „To co kocham”, drugie miejsce zajęła Alicja Drzewiecka – „Wielki apetyt”. Trzecia na podium była Bernadeta Jarnot-Manecka – „Mój kulinarny pamiętnik”.

Akademia Kelnerska Grzegorza Górnika, w ramach  V Mistrzostw Polski Hydrosommelierów -,,Hydrosommelier roku”, wyłoniła Mistrza Polski Hydrosommelierów,  którym został Patryk Ryński, reprezentujący ZSG Poznańska w Warszawie. Natomiast w konkurencji kelnerskiej  IX Mistrzostw Polski Kelnerów – ,,Junior Waiter” królował serwis synchroniczny. Najwyżej został oceniony pokaz grupy uczniów  z  Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach, w składzie: Paulina Wypychowska, Martyna Matusiak, Piotr Pietrasiak i Adam Owczarek.

Porcja wiedzy dla wszystkich smakoszy

Ciekawe prezentacje i seminaria miały miejsce nie tylko w Strefie Ucznia. W salach konferencyjnych Ptak Warsaw Expo obyły się m.in. wykłady dotyczące prawidłowego żywienia prowadzone przez ekspertów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, z Instytutu Żywności i Żywienia, a także z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W seminariach wzięli udział kierownicy żywienia w stołówkach szkolnych i przedszkolnych,  dietetycy szpitalni oraz osoby dbające o właściwe odżywianie się. „Foodpairing czyli jak łączyć piwo z jedzeniem i dlaczego powinniśmy traktować je jak wino” to seminarium było skierowane do właścicieli i managerów restauracji oraz hoteli z ofertą gastronomiczną.

Najlepsze restauracje wybrane

Koniec pierwszego dnia targów uświetniła uroczysta gala, prowadzona przez mistrza kuchni Jana Kuronia, podczas której wręczono nagrody zwycięzcom w Konkursie na Najlepszą Restaurację Liga Mistrzów Zomato w 7 kategoriach. Zwycięskie restauracje, zostały wyłonione poprzez głosowanie uczestników targów oraz warszawskich blogerów.

Zwycięzcy konkursu: „Najlepsze drinki” – „Kita Koguta”, „Najlepsze steki” – „Dekant Winebar Restaurant”, „Najlepsze śniadanie” – „Zorza”, „Najlepsza pizza” – „Aioli”, „Najlepsze miejsce z polską kuchnią” – „Halka”, Najlepsze miejsce dla wegetarian” – Veg Deli oraz „Wybór blogerów” – „Plato”.

W październikowy weekend Centrum Targowo-Kongresowe Ptak Warsaw Expo wypełniło się smakami i zapachami z całego świata, a liczne atrakcje kulinarne oraz szeroka oferta naszych wystawców przyciągnęły dziesiątki tysięcy mieszkańców stolicy i nie tylko. Niezmotoryzowanym zapewniono bezpłatny dojazd z Dworca Centralnego i Zachodniego. Wystawcy bardzo pozytywnie ocenili przebieg imprezy oraz jej potencjał biznesowy. Kolejna edycja targów już w maju!

Impreza Warsaw Gastro Show 2016 była szeroko promowana w stacjach telewizyjnych (Polsat i Polsat News), rozgłośniach radiowych (m.in. w Radio Eska, Radio Wawa, Radio Zet chilli, Radio Zet Gold, Radio Plus, Radio Kolor), w prasie (bezpłatnym dodatkiem do Gazety Wyborczej) oraz w Internecie (m.in. w serwisach Facebook, wp.pl, naszemiasto.pl, mowianamiescie.pl, wyszukiwarce Google, oraz na portalach i blogach tematycznych).

Więcej informacji na stronie: www.warsawgastroshow.pl

2017-06-29T11:22:17+00:00 30.10.2016|