Podsumowanie Centralnych Targów Rolniczych 2020

Już po raz czwarty na terenie PTAK Warsaw Expo, największego centrum targowo-kongresowego w Europie Środkowo Wschodniej, odbyły się Centralne Targi Rolnicze – Największe Targi Nowoczesnych Technologii dla Rolnictwa. Pierwszy raz partnerstwo honorowe objęła nad nimi Grupa Kapitałowa ORLEN. Tegoroczna edycja wydarzenia, podobnie, jak te wcześniejsze rozpoczęła się od oficjalnego otwarcia, podczas którego głos zabrał minister rolnictwa i rozwoju wsi – Pan Jan Krzysztof Ardanowski. „Rolnictwo stoi dziś na cywilizacyjnym zakręcie. Musi przyjąć na siebie szereg nowych funkcji. Tendencja, jaka teraz jest na świecie, szczególnie w Unii Europejskiej, to model rolnictwa zrównoważonego. To zmiany, które będą w większym stopniu wpływały pozytywnie na przyrodę i ją chroniły” – mówił w swym przemówieniu minister.

Następnie głos na scenie zabrali: Pan Tomasz Szypuła, prezes Ptak Warsaw Expo; Pan Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Pan Janusz Kogut, prezes Orlen Paliwa .
Po oficjalnym otwarciu zaproszeni goście udali się na zwiedzanie stoisk poszczególnych wystawców, gdzie mieli okazję przyjrzeć się i posłuchać o właściwościach produktów i usług dostępnych w ich ofercie.
Nieodłączną częścią wydarzenia jest uroczysta gala konkursu – Złoty Żuraw Rolnictwa. Podczas niej wręczone zostały prestiżowe statuetki dla firm wyłonionych przez jury, których produkty eksponowane na CTR, wyróżniają się na tle pozostałych. Potwierdzeniem skuteczności targów było zawarcie sprzedaży w pierwszych 30 minutach od momentu otwarcia kołowrotów dla zwiedzających. Sprzedaż ta zakontraktowana została na stoisku jednej z wiodących firm na rynku rolniczym.

Zwieńczeniem pierwszego dnia był wieczór wystawców, na którym swoje umiejętności wokalne zaprezentowała prawdziwa gwiazda muzyki disco polo – CZADOMAN.
Kolejne dni obfitowały w jeszcze większą ilość przygotowanych przez Organizatora atrakcji. Pośród nich znalazły się liczne konferencje, np. przygotowana przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów czy panele Centrum Doradztwa Rolniczego, na których poruszane były najistotniejsze dla rolników kwestie. Wydarzenie podzielone było na sześć stref tematycznych, dzięki temu każdy z odwiedzających mógł znaleźć coś dla siebie. Największym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Maszyn Premium, na której prezentowane były nowości, o których niewątpliwie marzy każdy rolnik: CLAAS LEXION 8700, CLAAS AXION 960TT, New Holland T7165 S czy Kubota MGX 115.

Na scenie głównej wręczone zostały nagrody dla finalistów plebiscytu Mistrzowie Agro, którego organizatorem była Polska Press Grupa. Tytuł Sołtysa Roku 2019 przyznany został Pani Tamarze Kalinowskiej z sołectwa Koziróg Rzeczny, gmina Tłuchowo, województwo kujawsko-pomorskie, dla której zagrał lokalny zespół folklorystyczny. Sportową atrakcją targów były rozgrywane na nich zawody Puchar Polski Agro Strongman, gdzie część z konkurencji, stanowiły te, dedykowane tematyce rolniczej: przeciąganie 4-tonowego ciągnika oraz przerzucanie opony od traktora o wadze 370 kg. Najsilniejszy w zawodach okazał się faworyt Robert Cyrwus, dla którego był to pierwszy start w tym roku. Góral z Nowego Targu na zawody przyjechał ze swoimi największymi kibicami – żoną i córką. Razem z Cyrwusem na podium stanęli Konrad Karwat oraz Michał Kopacki, którzy już za miesiąc będą reprezentować Polskę w prestiżowych zawodach Arnold Classic Amateur USA 2020 w Ohio.

Pierwszy w Polsce Festiwal Youtuberów Rolniczych – AgroCon, był dodatkową atrakcją odbywającą się podczas CTR 2020. Wśród youtuberów znaleźli się Ewa Szczepaniak (Zespół Szkół Weterynaryjno-Przyrodniczych), Grzegorz Bardowski „Bardowscy”, Magdalena Urbaniak ”Tractormania”, Piotr Kaliski „Rolnik Szuka Traktora” czy Mateusz Misiak „Matheo780”.
IV edycja Centralnych Targów Rolniczych była imponująca zarówno pod względem liczby odwiedzających, których było 31 587, jak również ilości obecnych marek, ponad 250. Wystawcom udało się pozyskać atrakcyjnych klientów i dokonać wielu kontraktacji. Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji CTR, która odbędzie się w dniach 28-30 stycznia 2021 roku.

Relacja video z targów CTR 2020

[su_youtube_advanced url=”https://youtu.be/rmdLLH3MTFY” playlist=”vXjZ1d34V2Y,kvw-dgXr4Yc,”]