Polska stawia na działalność humanitarną. Szef MSZ: „Jeszcze niedawno sami korzystaliśmy z pomocy, teraz musimy wykazać solidarność”

„Chcemy specjalizować się w działalności humanitarnej” – deklaruje szef MSZ Jacek Czaputowicz w rozmowie z PAP. Z roku na rok Polska wydaje coraz więcej na pomoc biedniejszym krajom. Już w czerwcu rozpoczynają się międzynarodowe targi Warsaw Humanitarian Expo. Czy oznacza to, że polski biznes zyska kolejne szanse na rozwój?

Polska coraz więcej wydaje na wsparcie państw, które zmagają się z trudną sytuacją. Jeszcze w 2015 r. na pomoc rozwojową rząd przeznaczył 1,6 mld złotych – w zeszłym roku było to już blisko 2,8 mld złotych. Jak mówi PAP Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, rosną także wydatki na pomoc humanitarną. – Na ten cel w budżecie zapisaliśmy 128 mln złotych – w 2015 r. było tylko 24 mln zł.

Zarejestruj się

 

 

Szef MSZ dodaje, że wzrost wydatków na te cele wynika między innymi ze zobowiązań, jakich Polska podjęła się na arenie międzynarodowej. Większość działań realizowanych jest w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). – Jeszcze niedawno sami byliśmy państwem, które korzystało z tej pomocy, więc teraz też musimy tę solidarność wykazywać – zauważył szef polskiej dyplomacji.

Po raz pierwszy w tej części Europy spotkają się wszyscy przedstawiciele rządów, organizacji humanitarnych i jednostek ONZ. Będą debatować o przyszłości światowego rynku produktów i usług związanych z pomocą humanitarną. – To bardzo dochodowa działalność – mówi PAP Jacek Czaputowicz. – W samym systemie ONZ ten rynek osiąga wartość ok. 18 miliardów dolarów rocznie – dodaje.

Szef resortu spraw zagranicznych zauważa przy tym, że polskie firmy niemal w ogóle nie uczestniczą w tym sektorze. – Chodzi nam o to, żeby polskie przedsiębiorstwa nauczyły się, jak brać udział w różnych przetargach związanych z pomocą humanitarną – poczynając od dostarczenia tymczasowych schronień, poprzez usługi informatyczne, po materiały medyczne – i je wygrywać.

Podczas targów Warsaw Humanitarian Expo nie zabraknie debaty o roli odpowiedzialnego biznesu w sytuacjach kryzysów humanitarnych. Wśród gości, którzy wstępnie potwierdzili swój udział, jest Mark Lawcock, zastępca sekretarza generalnego ONZ. Podczas konferencji organizatorzy zaplanowali też panel wysokiego szczebla – weźmie w nim udział m.in. szef MSZ, Jacek Czaputowicz. Więcej informacji znajdziecie na stronie Warsaw Humanitarian Expo

Materiały publikowane na stronie warsawexpo.eu dostępne są do bezpłatnej publikacji. Jako ich źródło prosimy podać: Ptak Warsaw Expo
2019-04-02T16:23:44+00:00 02.04.2019|