Jesteście bezwzględnie potrzebni. Tylko z Wami będzie rewolucja

– Jesteście bezwzględnie potrzebni rynkowi – powiedziała w Ptak Warsaw Expo do młodych transportowców i przyszłych logistyków minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Spotkanie odbyło się podczas organizowanych równolegle w warszawskim Nadarzynie targów Warsaw Bus 2018, czyli III Edycji Targów Publicznego Transportu Zbiorowego oraz II Międzynarodowych Targów Transportu, Spedycji i Logistyki.

Minister Anna Zalewska swą wizytę w Ptak Warsaw Expo zaczęła od wizyty w Miasteczku Bezpieczeństwa, gdzie uczestniczyła w warsztatach i szkoleniach organizowanych dla uczniów szkół podstawowych. Dzieci, korzystając z wiedzy przekazywanej im przez ratowników medycznych, policjantów, strażników miejskich i instruktorów ruchu uczyły się zasad ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy.

– Mam taką cichą nadzieję, że porozmawiacie w domu z rodzicami o tym, co dzisiaj robiliście i niektóre rzeczy przećwiczycie albo z rodzeństwem, albo z dorosłymi – powiedziała w warszawskim Nadarzynie minister edukacji. -Przepytajcie ich z numerów alarmowych, spróbujcie z nimi zrobić sztuczne oddychanie i porozmawiajcie o znakach drogowych – zachęcała Anna Zalewska.

Minister rozmawiając z dziećmi sprawdzała, jak szybko przekazywana wiedza była zapamiętywana przez uczniów szkół podstawowych. Chwali też organizatorów i szkoleniowców: – Stowarzyszenia i organizacje działają nie jednorazowo, nie tylko w tym miejscu. Są to stałe działania, są gotowe scenariusze, pomysły na takie zajęcia – chwaliła Anna Zalewska. – Szkoleniowcy są gotowi wyjechać w każde miejsce w Polsce, by pokazywać samorządom, jak na co dzień mogą uczyć dzieci – dodała.

Bardzo ważnym punktem spotkania było też spotkanie z uczniami szkół średnich, którzy przygotowują się, by jak najlepiej pracować w branży transportowej i logistycznej i którzy gościli w Ptak Warsaw Expo w ramach zorganizowanego podczas targów Dnia Młodego Transportowca i Logistyka.

– Gdybym chciała powiedzieć rzecz najważniejszą, to powinnam zacząć od tego, że jesteście bezwzględnie potrzebni rynkowi – powiedziała minister podczas spotkania z młodzieżą. – Na dzisiaj 60-70 tys. logistyków, transportowców jest potrzebnych na polskim rynku. To rynek pracowników. Pracodawcy nauczyli się już o pracowników dbać, potrzebują tak wykwalifikowanych ludzi, jakimi wy za moment będziecie – stwierdziła Anna Zalewska.

Pretekstem do spotkania były nie tylko targi i orgaznizowane na nich warsztaty (uczniowie uczyli się m.in. jak profesjonalnie napisać swoje CV), ale też dzień młodego transportowca i logistyka. Korzystając z tej okazji minister edukacji narodowej zapowiedziała, że szkolnictwo uprofilowane uzyska wsparcie w postaci zmiany przepisów, co umożliwi bezpośrednią współpracę biznesu z szkołami – docelowo może to doprowadzić do m.in. uwolnienia płac nauczycieli.

Anna Zalewska już teraz zachęcała młodych ludzi, by nie myśleli tylko o pracy dla kogoś, ale by w dalszej perspektywie rozwoju zawodowego sami stali się pracodawcami. Podkreśliła też wagę dokonujących się obecnie zmian w gospodarce światowej.

– Rewolucja 4.0 już jest. Ona nie puka do naszych drzwi. Ona jest i wy jesteście razem z nią. Dlatego nowe kompetencje, które musicie nabywać, to umiejętność współpracy ze sztuczną inteligencją. I tylko z wami będziemy w tej rewolucji 4.0–podkreśliła Anna Zalewska.

2018-03-27T09:37:21+00:00 27.03.2018|