Gwiazdy światowego designu na scenie Design Forum Warsaw Home & Contract 2021

Po roku przerwy w dniach 27–30 października odbędą się największe polskie targi designu Warsaw Home & Contract 2021. Impreza po raz pierwszy skupi się na odpowiedzialnym projektowaniu, a wystawom towarzyszyć będzie program dyskusji Design Forum.

 

Hasłem przewodnim tegorocznego Warsaw Home & Contract jest REUNION. Reunion to czas połączenia i zjednoczenia, czas współpracy, powrotu do wartości, empatii i dzielenia się ze sobą tym, co najlepsze. REUNION ma symbolizować również zmiany, które nie mogą odbyć się bez udziału wszystkich uczestników świata designu, architektury i sztuki.

Wśród międzynarodowych gości Design Forum znalazł się Didier Fiúza Faustino – francuski artysta, architekt i designer, który od 1995 roku tworzy oryginalną, wieloaspektową eksperymentalną sztukę, łączącą design, multisensoryczne przestrzenie, mobilną architekturę i budynki. W swoich pracach projektant podejmuje m.in. tematy związane z polityczną rolą przestrzeni, w których żyjemy jako osoby i obywatele. Do jego najsłynniejszych dzieł należą „Body In Transit” (Biennale w Wenecji, 2000) poruszająca problem nielegalnego transportu imigrantów czy „One Square Meter House” (Paryż, 2007) – prototyp budynku, poddający pod dyskusję wartość gruntów i prawo własności.

Gośćmi Design Forum będą także Matthew Griffin i Britta Jürgens, założyciele Deadline Architects, którzy w swojej pracy łączą architekturę z zaangażowaniem politycznym i społecznym. To architekci, projektanci, ale też aktywiści miejscy działający w Berlinie. Ich ostatnia realizacja Friz33 w centrum berlina jest nominowana do nagridy mies van der Rohe Award 2022.

Warsaw Home & Contract 2021 odwiedzi też Ivan Blasi, kurator prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe, odpowiedzialny za projekty Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie, były sekretarz generalny Docomomo International. Spotkać będzie można również Francescę Ferguson, kuratorkę i dziennikarkę, piszącą m.in. dla magazynu „Uncube”. Ferguson od lat 90. zajmuje się alternatywnym i krytycznym designem miejskim. Jest byłą dyrektorką Swiss Architecture Museum w Bazylei, gdzie stworzyła wiele prominentnych wystaw i projektów. W latach 2015–2018 tworzyła festiwal MakeCity: A Festival for Architecture and Urban Alternatives w Berlinie.

– Jednocząc się i dzieląc dobrymi praktykami, chcemy nie tylko wskazywać kierunki rozwoju świata designu i architektury, ale przede wszystkim inspirować i zachęcać do kształtowania nowych strategii mających na celu wdrażanie odpowiedzialnych zmian – mówi Marcin Szczelina, dyrektor artystyczny Warsaw Home & Contract 2021,  odpowiedzialny za Design Forum.

Warsaw Home & Contract 2021 odbędzie się w dniach 27–30 października 2021 roku w halach Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie warsawhome.eu