Electronics Show: Inteligentne domy zyskują zwolenników. Sprawdź, jakie dają możliwości

Rynek smart home urośnie w tym roku aż o jedną czwartą – wynika z najnowszy szacunków IDC. Na rynek trafi ponad 800 mln urządzeń, a to dopiero początek technologicznej rewolucji.

Chcesz włączyć klimatyzację w domu, gdy stoisz w korku, a przy okazji otworzyć drzwi dziecku, które zapomniało kluczy? Już od kilku lat inteligentne domy zyskują kolejnych zwolenników. O tym, że koncepcja smart home powraca jak bumerang, przekonują statystyki – w tym roku światowy rynek systemów do inteligentnych domów wzrośnie o 26,9%, a klienci zakupią ponad 832 mln urządzeń. Już teraz segment jest warty miliardy dolarów, a to zaledwie początek. Eksperci prognozują, że do 2023 roku na rynku inteligentnej automatyki domowej będzie funkcjonować prawie 1,6 mld urządzeń. Każde z nich będzie generowało gigabajty danych.

40% użytkowników korzysta ze swoich smart urządzeń dla domu minimum dwa razy dziennie – wynika z ankiety przeprowadzonej rok temu na zlecenie TraQline. Co decyduje o tym, że decydujemy się na ich zakup? Najważniejsza okazuje się cena (68%), ale też liczy się łatwość użycia, czyli intuicyjność, co przyznaje blisko połowa badanych. Tuż za nią są kwestie bezpieczeństwa (37%). Możliwości i wygoda, jaką gwarantują te urządzenia, zachęcają aż 61% pytanych, by poszerzyć system o kolejne funkcje i elementy.

Nie tylko smartfony, tablety i laptopy. Smartwatche podbijają rynek
Wśród urządzeń mobilnych zyskują popularność inteligentne zegarki. Jak szacuje IDC, za dwa lata 53% z nich będzie wyposażonych w moduł łączności komórkowej. W efekcie zyskujemy ogromne możliwości – smartwatch samodzielnie włączy światło i wyłączy system alarmowy, gdy użytkownik zbliży się do domu. Urządzenia te będą dla 17% inteligentnych domów podstawowym źródłem informacji, jakie mamy nawyki, preferencje i oczekiwania.
Sterowane aplikacją żarówki, kontrolowane głosem telewizory i zamawiające jedzenie lodówki to jednak nie wszystko. Producenci mebli coraz chętniej wyposażają sofy, regały i komody w dostęp do internetu. W praktyce oznacza to, że szafa wyprasuje za nas ubrania, łóżko ułoży się tak, aby najwygodniej nam się spało, a kanapa sprawi, że podczas oglądania filmu lepiej wczujemy się w akcję i będziemy mieli wrażenie, że jesteśmy na seansie 4D. Zaletą jest też fakt, że możemy zintegrować urządzenia z głośnikami, systemem wibracji i bezprzewodową ładowarką.

Eksperci szacują, że wyposażenie średniej wielkości mieszkania w standardowe rozwiązania smart home kosztują około 5-7 tysięcy złotych. Zapewniają przy tym, że inwestycja dość szybko się zwróci, ponieważ zaoszczędzimy na ogrzewaniu czy zużyciu energii elektrycznej. Poza tym system będzie mógł zapobiec potencjalnemu pożarowi czy zalaniu mieszkania. Nowe rozwiązania bazują na komunikacji bezprzewodowej, więc nie musimy kuć ścian, żeby zainstalować potrzebne nam systemy.
Więcej innowacji czeka na Was podczas targów Electronics Show w Ptak Warsaw Expo. Najwięksi światowi producenci zaprezentują na nich nie tylko inteligentne domy – nie zabraknie pojazdów przyszłości, autonomicznych samochodów i technologii VR/AR. Szczegółowy program imprezy, która już w dniach 10-12 maja, znajdziecie na stronie Electronics Show

Materiały publikowane na stronie warsawexpo.eu dostępne są do bezpłatnej publikacji. Jako ich źródło prosimy podać: Ptak Warsaw Expo
2019-04-18T15:27:05+00:00 18.04.2019|