Branża BIO przeżywa boom

Rynek produktów ekologicznych sukcesywnie rośnie. Znaczący wpływ w rozwoju tego trendu mają sieci handlowe, które poszerzają ofertę produktów bio na półkach sklepowych.

Rośnie też sprzedaży warzyw i owoców w tej jakości.Pomimo pandemii, rynek nie spowolnił, a wręcz odnotowano zwiększone zainteresowanie żywnością eco wśród wytwórców i konsumentów.

Rzeczpospolita powołując się na badania firmy Nielsen, podała wartość procentową wzrostu sprzedaży rok do roku, która sięga w tym momencie 20%, patrząc na ekonomię w okresie ostatnich 12 miesięcy Polacy wydali na produkty bio 709 mln złotych!

A jak wyglądał koszyk zakupowy z produktami bio, posiadającymi certyfikat unijny, czyli tzw. zielony
liść w 2019 r? Polacy najczęściej wybierali produkty dla dzieci, a w szczególności jedzenie w słoiczkach, nabiał oraz napoje roślinne.Według raportu Nielsena z maja 2020 roku, w którym jedną z badanych zmiennych były zwyczaje zakupowe – produktów ekologicznych: 63% kupuje tyle samo, 7% zrezygnowało z zakupów, a 2% rozpoczęło swoją przygodę z produktami bio, 19% nie kupowało i nie deklaruje zakupu produktów ekologicznych. W tym badaniu chodziło o produkty spożywcze.

Ciekawe wnioski płyną z zapytania o powód sięgania po ekologiczne produkty. Pośród odpowiedzi najwięcej wskazuje na podążanie za trendami, na drugim miejscu pojawiła się deklaracja stosowania diety prozdrowotnej, a na trzeciej pozycji „witamy nowego członka rodziny”, stąd zakup produktów ekologicznych dla dzieci.

O czym świadczą doskonałe wyniki rynku bio w Polsce? Polacy polubili żywność ekologiczną i podążają za trendami. Ci, którzy rozpoczęli przygodę ze zdrową żywnością rzadko z niej rezygnują, ich zakupy plasują się na tym samym poziomie rok do roku lub rosną. Pozostaje pytanie, dlaczego część z konsumentów nie zwraca uwagi na produkty ekologiczne i nigdy ich nie wybiera. Czy rynek produktów bio jest nadal za drogi dla części Polaków, czy wiedza na temat tego, co jemy nie ma większego znaczenia przy wyborze produktów?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą nasi eksperci podczas szkoleń i wykładów przeprowadzonych w trakcie kongresu BIOEXPO podczas Targów Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO Warsaw, 8-10 października 2020 w PTAK Warsaw Expo.
Porozmawiamy o tym czym są produkty bio, dlaczego warto je wybierać, o znaczeniu żywności ekologicznej w diecie oraz o trendach rynkowych.

Zapraszamy, zarejestruj się i otrzymaj bezpłatną wejściówkę
na BIOEXPO Warsaw 2020 https://bioexpo.pl/rejestracja-b2b/