5 marca: posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju na Warsaw Pack 2019 

Jak branża techniki pakowania i produkcji opakowań wpływa na polską gospodarkę? Już w najbliższy wtorek o godz. 12:00 podebatują o tym członkowie Komisji Gospodarki i Rozwoju. Podczas wyjazdowego posiedzenia w Ptak Warsaw Expo zapowiada się również dyskusja o kierunkach rozwoju branży w najbliższych latach. 

Tematy, które zostaną poruszone w czasie posiedzenia sejmowej komisji, w największym stopniu dotyczą małych i średnich firm. Co oznacza dla przedsiębiorców nowelizacja 6 dyrektyw unijnych? Eksperci podkreślają, że trzeba będzie poszukać nowych technologii, wypracować modele biznesowe zupełnie inne niż do tej pory praktykowane, a na dodatek zestawić ambitne założenia z bilansem zysków i strat przedsiębiorstwa. W praktyce blisko 50-60 tysięcy firm będzie musiało wprowadzić istotne zmiany, które wiążą się z samym wdrożeniem minimalnych wymogów Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w odniesieniu do opakowań. Jak zapewniają unijni urzędnicy, większość nowych regulacji będzie gotowych już 5 lipca 2020 roku. 

W posiedzeniu sejmowej komisji wezmą udział przedstawiciele Polskiej Izby Opakowań, Instytutu Badawczego Opakowań COBRA oraz Rekopolu Organizacji Odzysku Opakowań. Ich członkowie są gotowi podzielić się cennymi pomysłami na konkretne działania oraz modelami biznesowymi, które pomogą wdrożyć powyższe regulacje. Część konceptów wynika z analizy i chęci wdrożenia kilku ważnych aktów prawnych. Wśród nich znajduje się m. in. Pakiet Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ), krajowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) oraz Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG’s Agenda 2030), które są globalnymi regulacjami przyjętymi również przez Polskę. 

Z kolei nowelizacja ustawy o odpadach spowodowała, że tysiące przedsiębiorców bezpośrednio zainteresowało się gospodarowaniem opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Eksperci prognozują, że w nadchodzących miesiącach coraz więcej osób zainteresuje się powyższą tematyką i będzie chciało odnieść ją do nowych zapisów w prawie. 

Posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju już 5 marca (wtorek) o godz. 12:00 w sali nr 1 (Hala E, wejście E8) w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Tego samego dnia startują najszybciej rozwijające się w Polsce targi techniki pakowania i opakowań Warsaw Pack 2019. 

Materiały publikowane na stronie warsawexpo.eu dostępne są do bezpłatnej publikacji. Jako ich źródło prosimy podać: Ptak Warsaw Expo
2019-03-04T12:26:05+00:00 04.03.2019|